Be aware for your Future
Informacija atnaujinta 2021-09-16
Projekto pavadinimas: „Be aware for your Future“ /,,Pasirūpink savo ateitimi“ /
Projekto vadovė – gimnazijos direktorė Rita.
Projekto koordinatorė – vokiečių kalbos mokytoja Živilė.
Projekte dalyvaujantys mokytojai: vokiečių kalbos mokytoja Živilė, anglų kalbos mokytojas Kęstutis, anglų kalbos mokytoja Audronė, biologijos mokytoja Rūta, žmogaus saugos mokytoja Vijoleta.
Projekte dalyvaujantys mokiniai: Akvilė (4g kl.), Ksavera (4g kl.), Lukas (4g kl.), Meida(4 g kl.), Rimantas (4 g kl.), Rugilė (4g kl.), Gabija (3g kl.), Ugnė (3g kl.), Sandra (3g kl.), Kornelija (3g kl.), Veronika (3g kl.), Dovydas (2 g kl.), Eigilė (2 g kl.), Mantas (2 g kl.), Neda (2 g kl.), Toma (2 g kl.), Ugnė (2 g kl.), Gabrielė (1 g kl.), Vaiva (1 g kl.), Orneta (1 g kl.), Kornelija (1 g kl.), Agnė (1 g kl.), Nora (1 g kl.), Vestina (1 g kl.).
Projekte dalyvaujančios valstybės: Lenkija (koordinatorė), Turkija, Latvija, Italija, Lietuva.
Projekto tikslai:
- Mokinių, dalyvaujančių projekte žinių ir įgūdžių apie pirmosios pagalbos teikimą formavimas.
Žinių apie pirmąją pagalbą bendruomenės aplinkoje (vaikų darželiuose, mokyklose, masiniuose renginiuose ir kt.) sklaida; - Dalintis Lietuvos, Latvijos, Turkijos, Lenkijos ir Italijos – partnerių mokyklų – mokinių ir mokytojų žiniomis, pasinaudoti jų patirtimi;
- Gerinti anglų kalbos žinias;
- Plėsti žinias apie pirmosios pagalbos teikimo istoriją ir kultūrinius aspektus, sveikatos bei saugaus elgesio prevenciją, susijusius su kiekvienos šalies partnerės kultūra;
- Siekti mokyklų bendradarbiavimo su organizacijomis, asmenimis, dirbančiais sveikatos apsaugos, ypač pirmosios pagalbos srityje;
- Lavinti IKT įgūdžius;
- Plėsti mokytojų žinias pirmosios pagalbos teikimo, švietimo įstaigos dalyvavimo projekto veikloje, užsienio kalbų, socialinių ir tarpkultūrinių įgūdžių didinimo klausimais;
- Stiprinti Europos bendrijai tapatumo jausmą.
Projekto vykdymo laikotarpis – 2018-2021 m.
Erasmus+ projekto veiklos:
Susitikimo vieta
Lietuva
( 2018-11-15 – 2018-11-11)
Vykdyta veikla
Startuoja tarptautinis projektas
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazija pradėjo veiklą tarptautiniame Erasmus+ projekte ,,Pasirūpink savo ateitimi“, kurio tikslas – burti jaunimą, ketinantį išmokti tinkamai suteikti pagalbą nukentėjusiam. Projekto dalyviai iš Europos valstybių – Turkijos, Italijos, Lenkijos ir Latvijos – nuo 14 iki 19 m. mokiniai iš bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų šiuo tikslu Kražiuose vieši lapkričio 5-10 d. Iš jų 24 mokiniai ir 9 suaugę užsieniečiai. Kražiškių projekto dalyvių komandą sudaro 30 mokinių ir 6 mokytojai.
Pirmą dieną aktų salėje vyko bendras projekto renginys: startuojantį projektą sveikino gimnazijos direktorė Rita Andrulienė. Įdomu, kad direktorės kalbą iš lietuvių į anglų vertė 3g klasės mokinys Žygimantas. Lenkijos – projektą koordinuojančios valstybės – atstovė Agnieška Kubat pasveikino visus įsijungusius į veiklas, teigė, kad bendradarbiaujant galima išmokti ne tik kalbų, bet ir patirti bendradarbiavimo džiaugsmą. Komandos pristatė savo šalį, miestą ir mokyklą – rodė filmus, pateiktis. Anglų kalbos mokytojos Rasa ir Audronė vedė pamokas visiems mokiniams – projekto dalyviams tema ,,Pirmosios pagalbos terminų ir sąvokų anglų kalba įtvirtinimas“. Mokiniai dirbo grupėse – kiekvieną grupę sudarė skirtingų valstybių projekto dalyviai. Jie atliko kūrybines užduotis.
Ekskursiją svečiams po Kražius vedė Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejininkas Vygantas. Vakare laukia etnografinė vakaruška su kultūros centro renginių režisiere Jūrate Sankauskiene.
Mokomės būti saugūs ir gelbėti kitą
Trečiadienį gimnazijoje vyko įvadiniai tarptautinio projekto ,,Pasirūpink savo ateitimi“ mokymai, kaip suteikti nukentėjusiam pirmąją pagalbą. Lenkų komandos narys, kūno kultūros mokytojas, kvalifikuotas pirmosios pagalbos instruktorius Karolis Kalina su savo mokiniais, pirmosios pagalbos savanoriais, pasakojo, kaip atstatyti išnirusį sąnarį, ką daryti užspringus, kaip gaivinti skenduolį. Po to vyko praktiniai mokymai, kuriuose dalyvavo visų penkių valstybių mokiniai. Po to analogiškos pirmosios pagalbos situacijos buvo rodomos su manekenu. Sporto salėje vyko komandinis atsiskaitymas, kur sukurtos komandos iš atskirų valstybių parodė, kaip geba suteikti pagalbą nukentėjusiam iki atvykstant medikams. Evakuacijoje iš mokyklos pastato dalyvavo Kelmės r. savivaldybės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. specialistas Stasys. Chemijos kabinete buvo imituotas sprogimas, po pastatą sklido dūmai, visi saugiai išbėgo iš mokyklos į kiemą. S. Kvietkus ,,likvidavo“ gaisro padarinius, o Visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė įtaigiai papasakojo, kaip elgtis išbėgus iš pastato, nudegus, ištiktam šoko.
Ketvirtadienį tarptautinis projektas tęsė veiklą. Vyko pirmosios pagalbos teoriniai ir praktiniai mokymai. Po pietų svečiai, lydimi kražiškių mokinių ir mokytojų, dalyvavo kultūrinėje veikloje – išvyko į Kryžių kalną – Unesco paveldo objektą. Čia svečiai žavėjosi unikaliu kultūros ir religijos objektu, kurį pristatė anglų kalbos mokytoja Audronė. Kryžių kalne paliko projekto dalyvių kryželį su prašymu Dievui.
Veikloje – drąsūs ir aktyvūs
Tarptautinio projekto dalyviai vis drąsiau ir aktyviau įsijungia į pagalbos nukentėjusiam teorinius ir praktinius mokymus. Įdomu, kad juos vesti vis aktyviau imasi patys mokiniai. Tuo metu mokytojų grupė iš keturių valstybių Kelmės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biure susitiko su biuro direktore Lina, kuri svečius supažindino su įstaigos veikla, specialistų indėliu į rajono mokyklų bendruomenių sveikatinimą. Po to lankėsi anglų kalbos mokytojos metodininkės Audronės ir jos vyro Tomo, kurie augina danielius, ūkyje.
Vakare projekto dalyviai rengiasi kultūrinei programai – kartu su choreografijos mokytoja metodininke Jovita ir kražiškiais gimnazistais dalyvaus etnografinėje vakaronėje: šoks, žais liaudies žaidimus, dainuos.
Šeštadienis po mokymų gimnazijoje skirtas išvykai į Palangą – pramoginei edukacinei veiklai. Sekmadienis – nuveiktų darbų apibendrinimui, refleksijai, iškilmingam sertifikatų įteikimui.
Susitikimo vieta
Italija
(2019-03-11 – 2019-03-17)
Vykdyta veikla
Erasmus+ programos projekto ‘Be aware for your future’ veiklos tęsiasi. Komanda vyko į saulėtąją Siciliją, Termini Imerese miestą. Čia ir toliau mokėsi tinkamai teikti pirmąją pagalbą.
Antradienis – pirmoji Erasmus+ programos projekto ‘Be aware for your future’ diena I.I.S.S. – STENIO mokykloje.
Mokyklos partnerės pristatė projekto eigą savo mokyklose. Toliau tobulinome pirmosios pagalbos teikimo įgūdžius.
Pasibaigus pirmos dienos mokymams, kuriuos vedė Karol Kalina, Italijos mokyklos projekto koordinatorius Agostino Mantia pakvietė pasivaikščioti po Termini Imerese miestą.
Trečiadienį visa Erasmus+ programos projekto ‘Be aware for your future’ grupė lankėsi Termini Imerese istorijos muziejuje bei savivaldybėje.
Po pietų Karol Kalina tęsė pirmosios pagalbos mokymus – mokiniai grupėse atliko skirtas užduotis.
Vakare mėgavomės italų liaudies dainomis ir šokiais!
Ketvirtadienį ir toliau tęsėsi Erasmus+ programos projekto ‘Be aware for your future’ vizito veiklos. Pirmąją dienos dalį mokiniai ne tik mokėsi, bet ir praktiškai teikė pirmąją pagalbą.
Po pietų traukiniu vykome į viduramžių miestą Čefalu. Čefalu yra viena labiausiai turistų lankomų vietų, žymi savo paplūdimiais, romėniškomis pirtimis bei senovine katedra.
Penktadienį visa Erasmus + programos projekto ‘Be aware for your future’ grupė dalyvavo Termini Imerese priešgaisrinės saugos tarnybos organizuotose mokomosiose pratybose.
Po pietų mokiniai atliko pirmosios pagalbos žinių testą – lietuvių komandai sekėsi labai gerai! Buvome antri po lenkų komandos, kuri ir vedė mokymus visą savaitę.
Vakare klausėme I.I.S.S Stenio mokyklos muzikos grupės koncerto ir ragavome vietinių Sicilijos patiekalų.
Šeštadienį lankėmės Palermo mieste. Palermas – Italijos miestas ant Viduržemio jūros kranto šiaurės vakarinėje Sicilijos dalyje, Sicilijos autonominės srities ir Palermo provincijos sostinė. Palermas yra viena iš labiausiai turistų lankomų Sicilijos miestų su turtinga beveik trijų tūkstančių metų istorija, pasaulyje unikaliais kultūriniais paminklais, uostu.
Baigėsi Erasmus + programos projekto ‘Be aware for your future’ veiklos Italijoje. Saulė, Italijos kultūra, pats gyvenimo būdas paliko didelį įspūdį. Arrivederci Italia!
Susitikimo vieta
Turkija
(2019-10-21 – 2019-10-28)
Vykdyta veikla
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokinių ir mokytojų komanda dalyvavo tarptautinio Erasmus+ projekto „Pasirūpink savo ateitimi“ veikloje Ankaroje, Turkijoje. Projekto dalyvių – lenkų, italų, latvių, turkų ir lietuvių grupės partnerių turkų mokykloje pristatė, kaip įgyvendina projekto tikslus bei organizuoja pirmosios pagalbos mokymus savo mokyklose. Vėliau susipažino su ugniagesių darbu gaisrinėje. Jis Turkijoje sudėtingas dėl nuolat vykstančių žemės drebėjimų. Ugniagesiai pademonstravo, kaip po žemės drebėjimo vykdo žmonių paieškos darbus, mokė svečius iš įvairių Europos šalių, kaip elgtis gaisro metu. Projekto dalyviai turėjo galimybę išbandyti mokomąją ugniagesių bazę, kuria naudojasi pratybose. Svečiai gaisrininkų keltuvu buvo pakelti į aukštį, kuriame įprastai vyksta gesinimo darbai. Antrą viešnagės dieną aukštesniojoje technikos mokykloje projekto dalyviai iš partnerių mokyklų domėjosi, kaip savo poreikiams ši mokykla, prisidėdama prie klimato atšilimo mažinimo, naudoja tik saulės energiją. Taip pat aplankė žemės drebėjimų centrą, kur išklausė pasakojimo, kaip dirba kinologai, sunkioji technika, ištikus žemės drebėjimui. Praktinių užsiėmimų metu stebėjo ir patys išbandė mašinas, kurios naudojamos ekstremaliomis sąlygomis, ir gali judėti sudėtingai pravažiuojamomis vietomis. Dalyviai išsamiai buvo supažindinti, kaip turėtų elgtis žmogus žemės drebėjimu metu, taip pat buvo instruktuoti, kaip reikia elgtis pakliuvus po pastato nuolaužomis, kaip pranešti apie save paiešką vykdantiems gelbėtojams.
Projekto dalyviai aplankė Ankaros savivaldybės socialinių paslaugų skyrių, kurio veikla finansuojama iš valstybės biudžeto. Šio skyriaus pagrindinė veikla – dienos centras vaikams su negalia. Aplankytas Raudonojo kryžiaus padalinys, kuriame siuvamos palapinės karo ar ekstremalių situacijų žmonių evakuacijai. Raudonojo kryžiaus padalinyje esančiame muziejuje mokiniai ir mokytojai susipažino su Raudonojo kryžiaus įkūrimo istorija.
Susitikimas su Ankaros meru paliko didelį įspūdį dėl parodyto dėmesio projektui bei jo dalyviams. Tiek mokytojai, tiek mokiniai gavo galimybę iš arti susipažinti su tokio didelio, daug gyventojų turinčio miesto vadovo darbu. Šis vizitas buvo užbaigtas draugišku pokalbiu prie tradicinės turkiškos arbatos stalo.
Aplankytos miesto pilys, mečetės, muziejai, mauzoliejus, kuriame palaidotas pirmasis Turkijos prezidentas.
Be edukacinių veiklų, išvykų, mokiniai kasdien lavino pirmosios pagalbos įgūdžius, demonstravo savo žinias, o projekto pabaigoje dalyvavo pirmosios pagalbos olimpiadoje. Kražių gimnazistės užėmė II vietą, jas aplenkė tik lenkai – projekto rengėjai.
Kadangi projekto dalyviai mokiniai gyveno turkų šeimose, per šešias vizito dienas skanavo įvairaus turkiško maisto, lankėsi turguje, domėjosi papročiais ir tradicijomis. Visiems buvo neįprasta girdėti penkis kartus per dieną maldai kviečiančius muedzino balsus. Visi vieningai teigė, kad šios šalies žmonės europietiški ir didelio kultūrų skirtumo nėra, nors angliškai kalbančių vyresnio amžiaus žmonių mažai. Ne paslaptis, kad Ankaros miesto gyventojai labai myli naminius gyvūnus, juos maitina net gatvėse, tačiau menkai paiso eismo taisyklių.
Atsisveikinimo vakare dalyvavo ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai. Šilti ir draugiški turkai dalijosi su svečiais įspūdžiais ir noru dar susitikti.
Susitikimo vieta
Latvija
(2020-03-02 – 2020-03-08)
Planuotas vizitas į Latviją neįvyko dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmes šalyje ir už jos ribų.
***
2019-09-21 – minint jėzuitų misijos Lietuvoje 450 sukaktį, Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centras organizavo jėzuitiškų bendruomenių šventę. Šventėje dalyvavo ir pirmąją pagalba suteikti buvo pasiruošę ir gimnazijos mokiniai dalyvaujantis Erasmus+ projekte “ Pasirūpink savo ateitimi“ .
***
Mokiniai sukūrė trumpą video siužetą “Pakaruoklio gaivinimas”
***
Projekto dalyviai parengė klausimyną “Pirma pagalba”
***
2020 m. vasario 7 d. Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokinių ir mokytojų komanda pristatė gimnazijoje vykdomą tarptautinį Erasmus+ projektą „Pasirūpink savo ateitimi“ Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos mokinimas. Kražių gimnazijos mokiniai mokė, Užvenčio gimnazijos mokinius, kaip reikia laiku ir tinkamai suteikti pirmąją pagalbą įvykus nelaimei.
***
Gimnazijoje kiekvieną mėnesį organizuojami praktiniai mokymai mokiniams, apie tai, kaip laiku ir tinkami suteikti pirmąją pagalbą.
***
Mokinai parengė trumpą siužetą “Skęstančiojo gelbėjimas ir gaivinimas”.
***
Pasirūpinti savo ateitimi
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos bendruomenė dalyvauja ne viename tarptautiniame Erasmus+ projekte. Projektu „Pasirūpink savo ateitimi“ („Be aware for your Future“) siekiama kaupti informaciją apie pirmąją pagalbą, sveikatos bei saugaus elgesio prevenciją, įgyti praktinių žinių, kaip teikti pirmąją pagalbą. Dalyvavimas projekte sudaro galimybes susipažinti su partnerių – užsienio šalių – kultūra, sveikatos apsaugos organizacijų veikla, taip pat yra puiki galimybė lavinti užsienio kalbų gebėjimus. Kai kurias projekto veiklas vykdant pandemijos situacijoje, svarbūs kompiuterinių technologijų valdymo įgūdžiai.
Kovo-birželio mėnesiais projektas, kuriame, be Lietuvos, t.y. Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos, dalyvauja Latvijos, Turkijos, Lenkijos ir Italijos mokyklų bendruomenės, buvo siekiama virtualiai perduoti valstybių patirtį, kaip jaunuoliai geba suteikti pagalbą. Susitikime nuotoliu, kurį rengė Latvijos komanda, dalyvavo 1g-2g klasės mokiniai su užsienio kalbos mokytojomis Audrone Tunikiene ir Živile Šiaudvytiene, projekto koordinatore gimnazijoje. Naudingu renginiu projekto dalyviai įvardijo internetinį seminarą, kurį anglų kalba vedė Latvijos Raudonojo kryžiaus specialistai, šalies Gynybos ministerijos Krizių valdymo departamento direktorius Vitalijs Rakštins su kolege Elina Timma. Seminaro dalyviai įgijo žinių apie cukrinį diabetą, pilvo skausmus, traukulius ir kitas ligas. Baigiamajame susitikime jo dalyviams įteiktas projekto dalyvio pasas. Tai tikro paso formato vardinis dokumentas, kuriame gausu informacijos apie šalį – jos istoriją, simbolius, didžiuosius miestus, valiutą, svarbiausius gamtos objektus, meną.
Birželio mėnesį vyko baigiamasis projekto virtualus renginys – jį organizavo Lenkijos komanda. Tarp kražiškių, projekto dalyvių, buvo ir abiturientų. Veikla buvo siekiama sugrįžti prie 2018 m. įvykusio pirmojo vizito Lietuvoje tęstinumo, daugiausia laiko skirti bendravimui, šalių kultūros pažinimui. Be to, lenkai surengė įdomių veiklą: buvo stebimi ir analizuojami mokomieji filmai apie gaisrų gesinimą, pirmąją pagalbą, kuriamos vaidybinės situacijos, kūrybiniai darbai – šalies pristatymas pagal legendas. Daugybė žaidimų buvo susiję su ekologija, žmogaus sauga. Be minėtų mokytojų, projekto veiklose dalyvavo biologijos mokytoja metodininkė Rūta Dambrauskaitė, Kęstutis Kasparaičius, anglų kalbos vyresnysis mokytojas, žmogaus saugos dalyko mokytoja Vijoleta Garbenienė, taip pat 24 gimnazistai.
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokiniai, apibendrindami projekto veiklas, teigia, kad tai buvo puiki išgyvenimo mokykla, nes jie išmoko teikti pirmąją pagalbą: gaivinti užspringusį, netekusį sąmonės, padėti sužeistam. Ir drąsiai teigia, jog svarbiausia žmogaus vertybė yra jo sveikata.
***
Mokiniai organizavo akciją akciją “Pasirūpink savo ateitimi”
Projekto viešinimas
- Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos interneto svetainėje
- Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos facebook paskyroje
- Rajoninėje spaudoje
- Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos stenduose