Pirmosios pagalbos projektas Turkijoje
Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos mokinių ir mokytojų komanda dalyvavo tarptautinio Erasmus+ projekto „Pasirūpink savo ateitimi“ veikloje Ankaroje, Turkijoje. Projekto dalyvių – lenkų, italų, latvių, turkų ir lietuvių grupės partnerių turkų mokykloje pristatė, kaip įgyvendina projekto tikslus bei organizuoja pirmosios pagalbos mokymus savo mokyklose. Vėliau susipažino su ugniagesių darbu gaisrinėje. Jis Turkijoje sudėtingas dėl nuolat vykstančių žemės drebėjimų. Ugniagesiai pademonstravo, kaip po žemės drebėjimo vykdo žmonių paieškos darbus, mokė svečius iš įvairių Europos šalių, kaip elgtis gaisro metu. Projekto dalyviai turėjo galimybę išbandyti mokomąją ugniagesių bazę, kuria naudojasi pratybose. Svečiai gaisrininkų keltuvu buvo pakelti į aukštį, kuriame įprastai vyksta gesinimo darbai. Antrą viešnagės dieną aukštesniojoje technikos mokykloje projekto dalyviai iš partnerių mokyklų domėjosi, kaip savo poreikiams ši mokykla, prisidėdama prie klimato atšilimo mažinimo, naudoja tik saulės energiją. Taip pat aplankė žemės drebėjimų centrą, kur išklausė pasakojimo, kaip dirba kinologai, sunkioji technika, ištikus žemės drebėjimui. Praktinių užsiėmimų metu stebėjo ir patys išbandė mašinas, kurios naudojamos ekstremaliomis sąlygomis, ir gali judėti sudėtingai pravažiuojamomis vietomis. Dalyviai išsamiai buvo supažindinti, kaip turėtų elgtis žmogus žemės drebėjimu metu, taip pat buvo instruktuoti, kaip reikia elgtis pakliuvus po pastato nuolaužomis, kaip pranešti apie save paiešką vykdantiems gelbėtojams.
Projekto dalyviai aplankė Ankaros savivaldybės socialinių paslaugų skyrių, kurio veikla finansuojama iš valstybės biudžeto. Šio skyriaus pagrindinė veikla – dienos centras vaikams su negalia. Aplankytas Raudonojo kryžiaus padalinys, kuriame siuvamos palapinės karo ar ekstremalių situacijų žmonių evakuacijai. Raudonojo kryžiaus padalinyje esančiame muziejuje mokiniai ir mokytojai susipažino su Raudonojo kryžiaus įkūrimo istorija.
Susitikimas su Ankaros meru paliko didelį įspūdį dėl parodyto dėmesio projektui bei jo dalyviams. Tiek mokytojai, tiek mokiniai gavo galimybę iš arti susipažinti su tokio didelio, daug gyventojų turinčio miesto vadovo darbu. Šis vizitas buvo užbaigtas draugišku pokalbiu prie tradicinės turkiškos arbatos stalo.
Aplankytos miesto pilys, mečetės, muziejai, mauzoliejus, kuriame palaidotas pirmasis Turkijos prezidentas.
Be edukacinių veiklų, išvykų, mokiniai kasdien lavino pirmosios pagalbos įgūdžius, demonstravo savo žinias, o projekto pabaigoje dalyvavo pirmosios pagalbos olimpiadoje. Kražių gimnazistės užėmė II vietą, jas aplenkė tik lenkai – projekto rengėjai.
Kadangi projekto dalyviai mokiniai gyveno turkų šeimose, per šešias vizito dienas skanavo įvairaus turkiško maisto, lankėsi turguje, domėjosi papročiais ir tradicijomis. Visiems buvo neįprasta girdėti penkis kartus per dieną maldai kviečiančius muedzino balsus. Visi vieningai teigė, kad šios šalies žmonės europietiški ir didelio kultūrų skirtumo nėra, nors angliškai kalbančių vyresnio amžiaus žmonių mažai. Ne paslaptis, kad Ankaros miesto gyventojai labai myli naminius gyvūnus, juos maitina net gatvėse, tačiau menkai paiso eismo taisyklių.
Atsisveikinimo vakare dalyvavo ne tik mokiniai, bet ir jų tėvai. Šilti ir draugiški turkai dalijosi su svečiais įspūdžiais ir noru dar susitikti.