Sėkmė lydėjo Eigilę

Šimtas dvylika mokinių iš visos Lietuvos po atrankos savivaldybėse ir respublikos I etapo  2022 metų balandžio 14 dieną susitiko Vilniuje. VDU Švietimo akademijoje vyko tradicinis, jau 54-asis Jaunųjų filologų konkursas, kuriame dalyvavo ir dvi mokinės iš Kelmės rajono – Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos vienuoliktokė Eigilė B. ir devintokė Akvilė P. iš Pakražančio gimnazijos.

Eigilė parengė ir konkursui pateikė platų tiriamąjį tausosakos darbą „Atlantas jungia ir skiria“ apie šiuolaikinę emigraciją į Jungtines Amerikos Valstijas. Ji rėmėsi Alfonso Eidinto knyga apie šį socialinį, kultūrinį ir politinį reiškinį „Lietuva ir masinė išeivystė 1868-2020“. Darbui informaciją teikė Kražių seniūnijoje gimusi ir užaugusi Aldona Šarauskaitė-Vainorienė. Pateikėja nepriklausomybės pradžioje su vyru išvyko gyventi į JAV, ten praleido 25 metus, grįžusi į Lietuvą, įsikūrė Klaipėdoje. Mokinei ji pateikė daug įdomios medžiagos apie lietuvių darbą, santykius, integracijos svetimame krašte problemas. Prie Aldonos Vainorienės pasakojimų Eigilė pridėjo savo tetos Jurgos Liorancaitės-Dierek, į Ameriką išvykusios 2000 metais, laiškus. Už šį tiriamąjį darbą mokinei paskirta I vieta, ji apdovanota Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I laipsnio diplomu.

Jaunųjų filologų konkurso idėjos autorius – poetas Justinas Marcinkevičius. 1965 metais tuometinė Švietimo ministerija įkūnijo poeto siūlymą ugdyti pradedančiuosius literatus bei kalbininkus. Konkursui teikiami poezijos, prozos, dramaturgijos grožinės literatūros darbai, literatūriniai, publicistiniai rašiniai, teksto interpretacijos, tiriamieji kalbos, literatūros, tautosakos, kultūros darbai, literatūros kūrinių vertimai. Komisijai pirmininkauja literatūrologas, rašytojas Regimantas Tamošaitis.

Konkursai kiekvieną pavasarį apsistodavo vis kituose Lietuvos miestuose, neaplenkdami ir sostinės, vykdavo dvi ar tris dienas, džiugindavo mokinius ir jų mokytojus kelionėmis po apylinkes, koncertais ir vakaronėmis, kūrybos skaitymo vakarais. Dėl pandemijos 2021 metais konkursas vyko nuotoliniu būdu, šiemet Vilniuje jaunieji filologai svečiavosi vieną dieną, konkurso rezultatus išgirdo prisijungę prie zoom programos jau savo mokyklose arba namuose.

Jaunųjų filologų konkursą organizuoja Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Kražiškius sėkmė šiame konkurse lydi jau keturioliktus metus.

Lietuvių k. ir literatūros mokytoja metodininkė Emilija K.