Gamtos mokslų labirintuose

Lapkričio 17-21 dienomis gimnazijoje vyko gamtos mokslų savaitė „Gamtos mokslų labirintuose“. Šią savaitę organizavo chemijos mokytoja Daiva Navickienė kartu su fizikos mokytojais Violeta Šniaukštiene, Kęstučiu Remeika ir biologijos mokytoja Giedre Bajoriūniene.

Pirmadienį 2g kl. mokiniai gimnazijos bendruomenei pristatė kūrybinį darbą „Cheminiai elementai žmogaus organizme“. Kūrybiniame darbe mokiniai pateikė informaciją apie cheminius elementus, aptinkamus žmogaus organizme ir dideliais, ir labai mažais kiekiais, atliekančiais svarbias užduotis ir būtinais, kad išgyventume.

Antradienį 4g kl. mokiniai atliko tiriamąjį darbą „Kavos, kavos su priedais pH nustatymas“ naudodami EinsteinLabMate+ kompiuterinę laboratoriją. Mokiniai tyrė įvairių rūšių kavų rūgštingumą, kaip keičiasi rūgštingumas įdėjus į kavą cukraus, medaus, įpylus grietinėlės, pieno.

Trečiadienį pertraukų metu vyko fizikiniai eksperimentai. Besidomintys fizika skubėjo į fizikos kabinetą. Mokiniams patiko gyva elektrinė grandinė, galėjo pajusti, jog srovė gali tekėti tik uždaroje grandinėje. Aktyviausiai dalyvavo penktokai ir šeštokai. Mokiniai stebėjo krūvių sąveiką, galėjo pamatyti, kaip vienodi krūviai priešinasi vienas kitam, o skirtingi – „apsikabina“. 1g klasių mokiniai chemijos kabinete turėjo galimybę susipažinti ir pamatyti, kaip natūraliu būdu gaminamas muilas. Chemijos pamokoje dalyvavo viešnia Kristina Šilinskienė, kuri papasakojo apie muilo sudėtį, natūralaus rankų darbo muilo privalumu, demonstravo mokiniams muilo gamybos procesus.

Ketvirtadienį fizikos mokytoja 8 kl. mokiniams vedė netradicinę pamoką ,, Pabandyk ir eksperimentuok pats.“ Mokiniai atliko eksperimentą ,, Skrydis iš katapulto“, iš degtukų ir kartono gamino lėktuvėlių modelius, katapultą, leido lėktuvėlius iš katapulto. Aštuntokai išsiaiškino, kad  lėktuvo skridimo nuotolis priklauso ne tik nuo gumos tamprumo, bet ir nuo sparnų, stabilizatoriaus ir kilio formos bei padėties. Net ir labai mažai į viršų atlinkę sparnų galai turi didelės įtakos skrydžio pobūdžiui ir nuotoliui. Pertraukų metu mokiniai su biologijos mokytoja aiškinosi, kas yra paslaptingoji DNR, naudodami indų ploviklį ir spiritą, iš pomidorų išskyrė DNR. Aktyviausiai dalyvavo 7, 8, 1g ir 3g klasių mokiniai. Taip pat bandymu susidomėjo ir jį atliko choreografijos mokytojas Rimantas Vaišnoras. Visi buvo patenkinti ir nustebę gautais rezultatais. 3g kl. ir 4g kl. mokiniai, besidomintys farmacininko specialybe, skubėjo į aktų salę susitikti su farmacininku Andriumi Gedvilu. Svečias įdomiai papasakojo apie studijas, farmacininko darbą, surengė viktoriną. Aktyviausiai dalyvavusiems viktorinoje įteiktos dovanėlės.

Penktadienį mokiniai įdėmiai stebėjo chemijos būrelio narių demonstruojamus įdomiuosius chemijos bandymus: iš butelio išlėkė „džinas“, pražydo gėlės. Buvo pademonstruota nedeganti servetėlė, ugnis iš lietaus, savaiminis užsidegimas, vanduo – degtukas. Mokiniai turėjo galimybę pamatyti, kaip per filmus gaunamas kraujas. Stebint bandymus mokiniams reikėjo paaiškinti, kokie vyko reiškiniai, kokios medžiagos buvo naudojamos. Teisingai atsakiusiųjų į klausimus laukė siurprizai.

Chemijos mokyt. Daiva Navickienė