Apie jėzuitus – Kražių mokyklos pirmtakus

Europos paveldo dienas, kurios Lietuvoje minimos nuo 1991 m., paminėjo ir Kražių gimnazijos III, IV g klasių mokiniai, dalyvaudami knygos ,,Kaip jėzuitai žemaičių mylias trumpino”. 1695 m. Kražių rankraščio prozos fragmentai” pristatyme. Tai knyga apie mūsų gimtąją vietovę – Kražius, čia veikusią jėzuitų kolegiją – svarbiausią ugdymo įstaigą Žemaitijoje, jos ugdytinius – jėzuitus. Įdomios informacijos apie jų gyvenimą ir veiklą ,,atvežė” Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis, humanitarinių mokslų daktarė Živilė Nedzinskaitė ir humanitarinių mokslų daktaras Darius Antanavičius. Į knygą sudėta 1694 – 1695 m. Kražių kolegijoje retoriką studijavusių jaunuolių savarankiška kūryba. Knygos sudarytojai trumpai pristatė jėzuitų edukacinės sistemos modelį, retorikos mokymo ypatumus, konkrečius jėzuitų tekstus, kuriuose, kaip teigė svečiai, labai svarbios detalės. Pasirodo, tekstų autoriai – aštuoni studentai (4 lenkai, 2 vokiečiai, rusas ir lietuvis) pasakoja apie jėzuitų gyvenimą. Kolegija buvo juridinis vienetas, joje vystyta plati ūkinė veikla, valstiečiai mokėjo kolegijai mokesčius. Jėzuitų aprašoma, kas nuveikta sielovados srityje, pateikiama metereologinė charakteristika, ypač aprašoma gili žiema, vasaros nederlius. Keturi tekstai tiesiog susiję su Žemaitija, pašlovinamas mūsų seniūnijos kaimas – Greitiškė. minima Šiluva, Žemaičių Kalvarija. Spausdinamas ,,Pagyrimas lokiui” – lietuvio kūrinys, kuriame šlovinamas Žemaitijos herbas.

Valandą trukęs renginys žavėjo svečių nuoširdumu ir paprastumu, sveiku humoru, kuris sklido iš akademikų, atvykusių į Kražius susitikti su jaunimu. Po salę pasklidusios knygos buvo padovanotos mokiniams, o Liveta Rastokaitė turėjo galimybę garsiai paskaityti ištrauką. Beje, su jaunimu buvo rajono meras Vaclovas Andrulis, klebonas monsinjoras Gintas Sakavičius, gimnazijos direktorė Rita Andrulienė, seniūnas Rolandas Karčauskas, būrelis mokytojų, kultūros darbuotojai.