Viešnagė Rumunijoje

Vykdydami tarptautinio Erazmus+ projekto ,,Pasikeisk ir išgirsk jų balsą“ programą,  mes, Kražių gimnazijos atstovai – pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Živilė Šiaudvytienė, anglų kalbos vyr. mokytoja Rasa Rimidytė – Liekienė bei bibliotekininkė Jurgita Karpenkienė –  balandžio 18 – 22 dienomis viešėjome Rumunijoje. Balandžio 18-osios popietę, tik nusileidus Bukarešto oro uoste, mus pasitiko lietuviams šiuo metų laiku neįprasta kaitra, net 29 laipsniai šilumos. Per šilti rūbai, nuovargis ir 6 valandų kelionė autobusu iki galutinio taško privertė sukaupti paskutines jėgas. Kelionės tikslą pasiekėme tik vėlų pirmadienio vakarą. Visi projekto dalyviai iš Italijos, Ispanijos, Turkijos ir Lietuvos apsistojome rytinėje šalies dalyje, Bacau mieste, kuriame gyvena apie 150 000 gyventojų. Tai pramoninis miestas, įkurtas istorinėje  buvusios Moldovos kunigaikštystės teritorijoje. Turistų ši vietovė beveik nelankoma, nes nepasižymi nei gamtos grožiu, nei architektūra. Jo nepuošia įspūdingi pastatai, išpuoselėti parkai, vandens telkiniai. Laikas čia, rodos, seniai sustojo, vietiniai gyventojai išsaugojo savitą architektūrą, tradicijas. Kitą rytą mus pasitiko jau švelnesnė, pavasariu dvelkianti šiluma ir nuoširdūs vizito organizatoriai. Prie pusryčių stalo, susitikę ir pasilabinę su vietiniais ir kitų šalių projekto dalyviais, išvykome į Grigore Antipa mokyklą. Šeimininkai iškilmingai mus sutiko prie mokyklos durų. Direktorius ir jo pavaduotoja sveikino svečius, paspausdami kiekvienam ranką. Mokiniai, pasipuošę tautiniais rūbais, vaišino nacionaliniu rumunų pyragu ir druska. Įsikūrę projekto dalyviams skirtoje patalpoje, buvome pagerbti mokyklos direktoriaus, jo pavaduotojos ir projektą koordinuojančių mokytojų sveikinimo žodžiais. Susipažinome su trečiojo projekto susitikimo veiklomis, dalijomės įspūdžiais iš antrojo, kuris vyko Lietuvoje, Kražių gimnazijoje, lapkričio mėnesį. Kiekvienos šalies komanda pristatė, kokias veiklas įgyvendino iki trečiojo susitikimo. Daug dėmesio buvo skirta informacijai apie projekto viešinimą: darbą su Moodle platforma, tinklaraščio bei laikraščio kūrimą. Po sočių pietų mokyklos valgykloje dieną tęsėme stebėdami mokinių pasirodymą. Pagrindinė vaidinimo mintis – paauglių ir suaugusiųjų nesusikalbėjimas, tolerancijos stoka. Rumunų mokiniai scenoje suvaidintomis situacijomis ir dainomis perteikė savo žinutę „daugiau jokių distancijų“. Norėdami gerai jaustis turime stengtis suprasti ir gerbti vieni kitus, nesvarbu, ar tai mokinys ir mokytojas, ar vaikas ir mama. Vien buvimas vyresniu nesuteikia teisės negerbti jaunesnių. Pasibaigus mokinių pasirodymui, aptarėme jį su projekto partneriais, diskutavome apie žinutės aktualumą kitose šalyse. Baigiantis dienos veikloms, aptarėme rudenį  planuojamą ketvirtąjį projekto susitikimą Ispanijoje. Visa antroji išvykos diena buvo skirta pažintinei ekskursijai po istorinę buvusios Moldovos kunigaikštystės teritoriją. Sustojome pasigrožėti istoriniu viešbučiu/restoranu, kuris buvo pastatytas 18 a., prie vieno iš tuo metu pagrindinių Europos kelių. Šioje vietoje išlaikytas autentiškas stilius, viduje įrengtas muziejus. Čia galima paragauti tradicinio rumunų maisto ir gėrimų, įsigyti suvenyrų. Mūsų aplankytame regione, anot ekskursijos organizatorių, stūkso per tūkstantis vienuolynų. Apžiūrėti spėjome tik vieną. Tvyranti ramybė, rimtis ir susikaupimas laikinai pritildė įvairiakalbės grupės šurmulį. Rumunija garsėja viduramžių pilių gausa ir didybe. Tuo įsitikinti galėjome aplankę vieną iš jų, įsikūrusią Targu Neamt mieste. Tai 14 a. pastatytas įspūdingas savo istorija, architektūra ir gamtovaizdžiu statinys. Maršrutą baigėme jaukiame, 15 a. įkurtamePiatra Neamtmieste, apsuptame kalnų. Vaikštinėjome jaukiomis senamiesčio gatvelėmis, apžiūrėjome vietinę architektūrą, grožėjomės miesto panorama, funikulieriumi pakilę gerokai virš stogų. Paskutinę viešnagės dieną, sugrįžę į mūsų lankomą mokyklą, atlikome įdomiausią dienos užduotį – kartu ruošėme rumunų tradicinius varškės  pyragaičius. Pasigirsiu, kad mūsų komanda buvo greičiausia. Turėjome galimybę susipažinti su rumunų virtuve. Maisto gaminimo metu netrūko geros nuotaikos. Kol pyragaičiai kepė, mes apžiūrėjome mokyklos patalpas: klases, administracines patalpas, stendus. Klausėmės pasakojimo apie rumunų švietimo sistemą, lyginome skirtumus ir panašumus. Oficialiąją dieną užbaigėme ekskursija poBacaumiestą. Aplankėme nacionalinį botanikos ir archeologijos muziejų, vieną iš seniausių miesto bažnyčių. Nors kelionė į šią šalį ilga ir varginanti, jai baigiantis vienareikšmiškai nutarėme, kad mūsų komandai ji buvo naudinga ir įdomi. Galėjome palyginti skirtingų šalių jaunimo problemas, kultūrinius skirtumus, pagilinome užsienio kalbų žinias, o svarbiausia – dar labiau sutvirtinome Erasmus+ projekto dalyvių bendradarbiavimą. Rumunijos atstovų dėka tinkamai suplanuoto ekskursijų ir pažintinės veiklos laiko bei organizacijos praleidome prasmingą veiklos ir aktyvaus poilsio savaitę.

Jurgita Karpenkienė, bibliotekininkė