Trys dienos su mokslininkais

Kražių gimnazija dalyvauja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro rengiamame projekte ,,Mokinių jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimas II etapas“, kurio veikla prasideda registracija Jaunųjų tyrėjų klube. Užsiregistravę mokiniai turi pasiūlyti mokslinę idėją. Kitas projekto etapas – Vilniaus universiteto jaunųjų mokslininkų vizitas mokykloje, tyrimų atlikimas kartu su mokiniais ir tolesnių darbų planavimas.

Tris dienas gimnazijos kieme stovėjo spalvotas vilkikas, atvežęs į Kražius mobilią mokslinę laboratoriją ,,MoMoLab“. Septyniolika I – IIIg klasių mokinių dalyvavo trijose – chemijos, biologijos ir fizikos – tyrimų grupėse. Chemijos tyrimų grupėje dalyvavo trys mokinės, jų veiklą stebėjo ir vertino doktorantas Miroslav Semaško. Su jauniaisias biologijos tyrėjais dirbo daktarė Grita Skujienė ir doktorantė Viktorija Kuznecova. Gausiausias būrys tyrėjų – fizikų – dirbo  su doktorantais Edita Palaimiene ir Vytautu Abramavičiumi bei magistrantu Pijumi Vaškevičiumi. Tiriamosios veiklos vyko ne tik dalykų kabinetuose, bet ir vilkiko laboratorijoje. Trečios dienos popietę darbo rezultatus pristatė visi projekto dalyviai: devintokė Inesa Bumblauskaitė atliko tyrimą ,,Kiek skirtingų vietų dirvožemyje yra geležies“, jos bendraklasė Justina Laurinavičiūtė, atlikusi tyrimą ,,Muzikos įtaka augalų vegetacijai“, nustatė, kad jos auginamoms ir prižiūrimoms gėlėms labiausiai patiko tranki muzika, šios muzikos ,,klausydamos“ gėlės išskleidė daugiausiai žiedų. IIIg klasės mokinys Deivydas Kelpšas pateikė informacijos apie atliktą tyrimą ,,Skirtingo dirvožemio įtaka bestuburių įvairovei“. Vienuoliktokė Martyna Juozapaitytė atliko ir pristatė tyrimą apie fototrapizmą, Erika Butautaitė – ,,Neinvazinių tyrimų taikymas gyvūnų ligų nustatymui“.  Augustė Kasparaitė tyrė žinduolių plaukų morfologinius ypatumus. Devintokai Rokas Jurgilas ir Martynas Leščauskis bandė nustatyti vėjo įtaką skirtingiems objektams, Ernesta Kniuraitės darbas pavadintas  ,,Dviračio dydžio priklausomybė nuo ratų dydžio“, dešimtoko Julijaus Baškio – ,,Klasės akustinių savybių tyrimas“, jo bandraklasis Mantvydas Zaukas kalbėjo apie centrinio procesoriaus aušinimo problemų sprendimo būdą keičiant temperatūrą. Indrė Gaidjurgytė atliko ultragarso bangų tyrimą skirtingose terpėse, Egidijus Kelpšas tyrė medžiagų formos įtaką vandens pasipriešinimui, Devintokė Živilė Krapikaitė kūrė triratį robotą, Liveta Rastokaitė nustatė,  kiek natūraliu būdu gali skrieti medžių sėklos. Elektromagnetinių bangų svyravimus nustatė dešimtokė Evelina Terleckytė. Gimnazijos svečiai mokslininkai taip pat skaitė gimnazistams paskaitas, besidomintiems gamtos mokslais: ,,Bioįvairovės tyrimai“ (G. Skujienė), ,,Feroelektrinės medžiagos“ (E. Palaimienė), projekto vizito Kražiuose koordinatorius  Deividas Vainauskas – ,,Lyderystė ir specializacija Lietuvos švietimo procesuose“. Deividas taip pat gimnazijos mokytojus pakvietė į vilkiko laboratoriją, supažindino su jos įranga, pasakojo, kokiems tyrimams ji tarnauja. Vilniaus universiteto mokslininkai sveikino kražiškius gimnazistus, siūlė jiems tęsti tyrimus ir dalyvauti šalies ir tarptautiniuose jaunųjų mokslininkų konkursuose. Tiriamosios veiklos koordinatorė gimnazijoje chemijos mokytoja metodininkė Daiva Navickienė dėkojo mokiniams ir mokslininkams už pasaulio šiapus ir anapus lango pažinimą.