Projekto dalyviai – Rumunijos svečiai

Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos atstovai ­– direktorė Rita Andrulienė, anglų kalbos mokytojas Kęstutis Kasparavičius su 6-8 klasių mokinėmis – dalyvavo tarptautinio Erasmus+ projekto ,,Europietiškos tapatybės paieškos pasitelkiant švietimą ir Europos piliečių dialogą“ vizite Rumunijoje.  Be lietuvių ir rumunų, projekte dalyvavo partnerių – Lenkijos, Italijos, Ispanijos, ir Portugalijos – mokyklų komandos.

Kražiškiai Rumunijoje domėjosi partnerių mokykla, šalies kultūra, kraštovaizdžiu ir vietinių gyvenimo būdu. Rumunijos sostinės – Bukarešto – penktojoje gimnazijoje (pagal šalies švietimo sistemą gimnazijoje mokslo siekia vaikai iki 8 klasės, vėliau jie tampa aukštosios mokyklos studentais) mokosi  600 mokinių. Nuo 5 klasės gimnazistai ypač gilinasi į gamtos mokslus – fiziką, chemiją. Gimnazijos direktorė, be savo tiesioginių pareigų, yra ir fizikos mokytoja. Projekto dalyviai atkreipė dėmesį, kad rumunų gimnazijos mokiniams nėra organizuojamas pavežėjimas į mokyklą – tuo rūpinasi šeimos. Po pamokų tik šeimos nariai gali vaikus išsivesti iš gimnazijos teritorijos. Mokyklos patalpose nuolat budi apsaugininkai, įrengtos stebėjimo kameros. Svečiai pastebėjo, kad mokykloje nėra agresijos, patyčių, visi draugiški ir linkę vieni kitiems padėti. Kražiškius sudomino tai, kad gimnazistai mokykloje nesinaudoja mobiliaisiais telefonais, nesinešioja vadovėlių, po patalpas vaikšto su šlepetėmis, valgo įmonės atvežtą maistą. Mokykla vykdo daug projektų, švenčia Erasmus+ dienas. Projekto komandas iš Europos šalių sutiko koncertu, kuriame dalyvavo ir buvę mokiniai – dainininkė ir muzikantai.

Be projekto veiklos, svečiai aktyviai dalyvavo kultūrinėse ekskursijose po Bukareštą, šalies apylinkes. 360 kilometrų kelionė autobusu buvo galimybė kopti į Karpatų kalnus, aplankyti Drakulos pilį. Ypač sudomino karaliaus Karolio pirmojo pilis, kurią rengė iš Vokietijos karaliaus pakviestas architektas. Būtent ši pilis yra pirmasis statinys Europoje, apšviestas elektra, visas jos interjeras yra tik iš medžio. Nacionalinis šalies muziejus įrengtas šalies Prezidentūroje. Didelį įspūdį paliko puotų salė, kuriai marmuras pargabentas iš Italijos. Neišdildoma įspūdį paliko Mišios vienoje Bukarešto bažnyčioje, kurioje kunigo prašymu visų projekto šalių atstovai garsiai meldėsi savo gimtąja kalba. Projekto dalyviai atkreipė dėmesį, kad visoje šalyje vyrauja daugelio Europos šalių  – Vokietijos, Italijos, Austrijos, Moldovos, Prancūzijos – kultūra.

Projekto veiklos vyko gimnazijos sporto salėje. Svečiai konstravo rumunų gyvenamųjų namų maketus, piešė kaukes, kurios išsiskyrė spalvingumu (vėliau buvo surengta visų šešių šalių atstovų pagamintų kaukių paroda). Svečiai dalyvavo talentų šou, puošėsi nacionaliniais rumunų rūbais (beje, dovanotas palaidinukes parsivežė į savo šalį), šokių vakare mokėsi rumunų šokių.

Vizito Rumunijoje vaizdo pristatymas bus puiki medžiaga apie šią Europos šalį dalykų pamokoms. Ir gražūs prisiminimai, laukiant kitų susitikimų.