Nauja apie Kražių skerdynes

Aštuntokai, 1g ir 4g klasių mokiniai ir būrelis mokytojų dalyvavo Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centro surengtoje viešojoje paskaitoje „Ką naujo pavyko sužinoti apie Kražių skerdynes?“ Paskaitos prelegentai – Darius Staliūnas ir Dangiras Mačiulis iš Lietuvos istorijos instituto. Mokslininkai surinko naujos medžiagos apie 1983 m. Kražių skerdynių įvykius, apie juos parengė knygą, kurią pristatys visuomenei 2023 m. knygų mugėje Vilniuje. D. Staliūnas savo pranešimu pateikė informacijos apie Kražių bažnyčios uždarymą, gyventojų pasipriešinimą, teismus, bažnyčios grąžinimą, propagandą.

Dangiras Mačiulis kalbėjo apie Kražių skerdynių atminties formas. Įdomu buvo išgirsti, kad kražiškių pasipriešinimą labiau gynė Amerikos kunigai. Apie skerdynes išlikę daugiau nei 1000 publikacijų. Ši tema yra tapusi ne vienos disertacijos sudėtine dalimi. Skaudūs skerdynių dalyvių likimai – vieni nuo sužeidimų mirė, kiti išsiblaškė po visą Lietuvą, ne vienas, bijodamas susidorojimo, gyveno svetima pavarde. D. Mačiulis gausiai į paskaitą susirinkusiems priminė carinės valdžios susidorojimą su tikinčiaisiais Kęstaičiuose, Telšių r.

Mokytoja Emilija K.