,,Mums ne vis vien!”

Praėjusį penktadienį Kražių gimnazijoje įvyko jau tradicija tampanti mokinių konferencija „Mums ne vis vien!“, skirta Tarptautinei jaunimo solidarumo dienai paminėti. Ją ir šiemet rengė informacinių technologijų mokytoja metodininkė Dalia Balčiūnienė, vedė mokytojos auklėtiniai Liveta Rastokaitė ir Julijus Baškys. Konferencija prasidėjo trumpu koncertu. Dainavo muzikos mokytojos Kristinos Jakumienės paruoštas duetas – Dovilė Šimkutė ir Inesa Bumblauskaitė bei 5 – 6 klasių mergaičių ansamblis. Konferencijos dalyvius pasveikino rengėja Dalia Balčiūnienė. Pirmasis pranešimas ,,Žemaitijos  turgūs seniau ir dabar“, kurį pagal savo atliktą tyrimą parengė  Mantvydas Zaukas (mokytoja Emilija Kvietkuvienė), sulaukė daugiausia klausimų ir plojimų. Už jį Mantvydas buvo apdovanotas rėmėjų ir rengėjų diplomu ir asmenine dovana. Improvizuotą pranešimą ,,Žemaitija” parengė septintokės V.Mėčajūtė, A.Staražinskaitė, R.Jurgilaitė, D.Palubinskas, K.Balsytė, M.Gečaitė, V. Zdanevičiūtė, G. Radavičiūtė (mokytoja Lina Kasparaitė). Savo regioną jie pristatė pasipuošę tautiniais rūbais, net šoko tautinį šokį. Penktokai Eigilė Baršytė, Neda Urbonaitė, Toma Lenciūtė, Orestas Jasulaitis (mokytoja Violeta Šniaukštienė) kalbėjo labai aktualia tema – apie gimtosios kalbos saugojimo svarbą ir piktžaizdes. Savo pranešimą penktokai paįvairino čia pat, scenoje, rašydami trumpąsias SMS žinutes. Apie svajonių profesiją – žirgininkystę kalbėjo šeštokė Ugnė Kniūraitė. Ugnė pranešimą rengė kartu su klasės auklėtoja Audrone Pociuviene, jį taip pat pristatė respublikinėje konferencijoje Šiauliuose. Beje, Ugnės pranešimas konferencijoje ,,Mums ne vis vien!” buvo pripažintas geriausiu tarp 5 – 8 klasių mokinių, jį pradėjo poeto Justino Marcinkevičiaus žodžiais „Paprasčiausiai pasiilgau arklio, jo protingų ir gerų akių…“,  dainos žodžiais iš „Pilėnų“: „Aš papuošiu žirgo galvą pinavijom, apkaišysiu pavadėlį žaliom rūtom…“ Duonos ir pyrago gaminių, kruopų rūgštingumo nustatymo tiriamąjį darbą ,,Duonos ir pyrago gaminių, kruopų rūgštingumo nustatymas” parengė IIgb klasės mokinė Justina Laurinavičiūtė (mokytoja Daiva Navickienė). Žmogus  – pasaulio kūrėjas ar griovėjas? Žygimantas Bagdonas, Paulius Leščauskis (8 klasė, mokytoja Nijolė Partauskienė) čia pat klausė ir apžvelgė žmogaus daromą neigiamą įtaką gyvenamajai aplinkai, numatė būdus ir galimybes ekologinėms problemoms spręsti. Atliko tyrimą, kaip gimnazijos mokiniai rūpinasi gamtos išsaugojimu. ,,Jaunimo savimonė ir problemos” – taip vadinosi Karolinos Laugalytės, Kristinos Andrulytės (Ig klasė, mokytoja Virginija Radavičienė) pranešimas. Virtualią kelionę Žygimanto Liauksmino takais surengė III g klasės mokiniai Sandra Gasparaitė, Eimantė Navickaitė, Erika Butautaitė (mokytoja Dalia Balčiūnienė). ,,Atrask savo verslą Kelmės rajone” – taip pavadintas gimnazistų Aušrinės Aleksandravičiūtės, Edvino Buivydo, Inesos Bumblauskaitės, Evelinos Terleckytės, Luko Juknevičiaus, Mantvydo Zauko tyrimas ir jo komentarai. Konferencijos pranešimus vertino komisija: gimnazijos tarybos narės Marytė Lencienė ir Ernesta Zverkienė. Skatinančiąją dovanėlę Ernesta įteikė ir 5 klasės pranešėjams. Po konferencijos sudarytas įspūdžių žemėlapis: mokiniai gyrė rengėjus ir pranešėjus už įdomią konferencijos tematiką, temų aktualumą, už tai, kad buvo sudaryta galimybė išsakyti savo nuomonę, už medžiagos vaizdumą.

Kryptinga veikla, skirta jaunimo solidarumo dienai vyko ir pamokų metu: 5  – II g klasių mokiniai dalyvavo diskusijose, žiūrėjo ir aptarė filmus, dalyvavo integruotose pamokose. Konferencijos tikslas – viešai diskutuoti apie jaunimo teises, užimtumą, socialinių problemų sprendimą įgyvendintas! Tai dar vienas įrodymas, kad jaunimui – ne vis vien…

Emilija Kvietkuvienė