Mokytoja iš Vilniaus sėmėsi patirties

Ugdymo plėtotės centras kartu su Pilietinių iniciatyvų centru rengia trumpalaikes stažuotes respublikos mokytojams. Į Kražiuose surengtą tokią stažuotę atvyko Vilniaus J. Kraševskio gimnazijos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja Jūratė Ratautienė, kuri susidomėjo lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Emilijos Kvietkuvienės parengta programa ,,Naujų mokymo(si) metodų taikymas lietuvių kalbos gimnazinių klasių pamokose”. Šia programa siekiama skatinti mokytojų bendradarbiavimą, grindžiamą dalyko dėstymo patirties sklaida, supažindinti kolegas su naujausia dalyko dėstymo metodikos teorija ir praktika, kuri susieta su naujų metodų taikymu praktinėje veikloje, skatinančioje  mokinių žinių, įgūdžių ir gebėjimų tobulinimą, aktyvumą, kūrybingumą ir savarankiškumą, teigiamo požiūrio į mokymąsi ugdymą. Mokytoja J. Ratautienė savaitę viešėjo Kražių gimnazijoje, domėjosi gimnazijos ir miestelio istorija, mokyklos ugdymo procesu ir neformaliuoju ugdymu, stebėjo dešimt E. Kvietkuvienės pamokų 1g – 4g klasėse. Stažuotoja turėjo galimybę stebėti ir fiksuoti, kokius naujausius mokymo(si) metodus ir būdus taiko savo pamokose mokydama gimnazistus gimtosios kalbos, bet taip pat, kokius ir kaip taiko valdymo būdus, orientuotus į mokymąsi pamokose, kokie dominuoja vertinimo, įsivertinimo būdai, kokiomis priemonėmis mokytoja vykdo stebėjimą pamokoje, kaip pateikia grįžtamąją informaciją. Mokytoja J. Ratautienė, be pamokų stebėjimo, dalyvavo pokalbyje apie naujus mokymo metodus su gimnazijos pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Ž. Šiaudvytiene, analizavo stažuotės vadovės E. Kvietkuvienės parengtą teorinę medžiagą, lituanistinių internetinių svetainių apie mokymo metodus medžiagą, sukauptos medžiagos kopijas išsivežė į savo mokyklą, diskutavo, kaip įgytą patirtį pritaikys savo darbe.

J. Ratautienė taip pat domėjosi savo senelio ir prosenelių gyvenimo istorija, kuri glaudžiai susijusi su Kražiais ir jų apylinkėmis. Mokytojos Jūratės senelis Konstantinas Raičinskis  gimė 1907 metais Užkalnių kaime, netoli Karklėnų. Mokėsi Kražių gimnazijoje, vėliau Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos-filosofijos fakultete studijavo filosofiją, pedagogiką, psichologiją ir sociologiją. 1937 metais įstojo į to paties universiteto Gamtos-matematikos fakultetą, studijavo fiziką ir matematiką, parašė diplominį darbą, ruošėsi Anglijoje, Oksforde, rašyti daktaro disertaciją apie gamtos mokslų filosofiją ir mokslų klasifikacijos loginius pagrindus, bet okupacinis karas sugriovė visus planus. Jam teko išgyventi labai sunkius karo ir pokario metus. K. Raičinskis, praėjusio amžiaus dvasios didvyris, laisvai kalbėjęs 11 pasaulio kalbų, savo gyvenimu savaip liudijęs Dievybę, ne tik Lietuvoje žinomas kaip filosofas, fizikas-matematikas, matematinės logikos pradininkas Lietuvoje, jis už mokslinę ir visuomeninę veiklą apdovanotas Gedimino IV laipsnio ordinu ir už pedagoginį darbą dviem sidabro medaliais. Žinoma, kad Nepriklausomoje Lietuvoje trejus metus dirbo Kražių mokyklos direktoriumi. Anūkė J. Ratautienė lankėsi Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejuje ir labai apsidžiaugė radusi stendinę medžiagą su senelio nuotrauka. Ji sakė naują informaciją perduos K. Raičinskio vaikaičiams į Čikagą, kur rengiama knyga apie šį šviesuolį. Mokytoja Jūratė aplankė ir savo senelių Aleksandro ir Eleonoros Raičinskių kapus Karklėnuose.

Iš Kražių išvykdama J. Ratautienė savo įspūdžiais pasidalijo su jaunaisiais gimnazijos žurnalistais: ,,Kražiškai  mane labai sužavėjo, jie labai draugiški, veiklūs ir geranoriški.  Apskritai iš Kražių gimnazijos išsivežu kuo puikiausius įspūdžius.  Gyvuokite, džiaukitės, kurkite ir toliau būkite šviesulys nuostabioje Žemaitijos žemėje“.

Jurgita Karpenkienė