Kelionių krepšiuose – įspūdžiai iš Lenkijos

Pirmąjį pavasario mėnesį įvyko trečiasis tarptautinio projekto „Mokomės gyventi sveikai“ susitikimas. Kovo 14-19 d. Germinta Patašiūtė ir Nida Palubinskaitė, IIg klasės mokinės, lydimos mokytojų Violetos Šuštauskienės, Linos Kasparaitės bei gimnazijos bibliotekininkės Astos B., viešėjo Kruzlovos gimnazijoje, Lenkijoje.

    Tik atvykus į Pietų Lenkijos miestelį Nowy Sącz, mus pasitiko ne tik pavasariu dvelkianti šiluma, bet ir puikūs vizito organizatoriai. Kitos dienos rytą atvykome į Krużlowej Wyżnej gimnaziją, kurioje pristatėme paruoštas užduotis tema „Sveikata ir sveikas maistas“. Po pristatymo skyrėme laiko pažintinei ekskursijai po Kruzlovos miestelį. Sugrįžę į gimnaziją, atlikome įdomiausią dienos užduočių dalį – kartu ruošėme kiekvienos šalies nacionalinius patiekalus. Turėjome galimybę susipažinti su lenkų, italų, bulgarų, latvių, estų ir austrų virtuve. Maisto gaminimo metu netrūko geros nuotaikos. Projekto dalyvių ruoštų vaišių degustuoti ir įvertinti atvyko vietinio restorano vyriausiasis virėjas. Oficialiąją dieną užbaigėme kito planuojamo susitikimo veiklos aptarimu, kuris vyks Bulgarijoje, birželio mėnesį.

    Išaušus saulėtam kovo 16-osios rytui, leidomės į kalnuotąją Zakopanę. Kelionės metu žavėjomės įspūdingais Tatrų kalnais. Gubalovkos vietovėje teko išbandyti funikulieriaus transportą. Vakarėjant pasiekėme Bialka Tatrzanska miestelį, kuriame galėjome pasilepinti terminėmis voniomis, prisotintomis kalcio, natrio, sieros, chloro, magnio, geležies, kalio, ličio, vario, cinko ir silicio jonais.

    Kuomet kalendorius skaičiavo 17-ąją dieną, išvykome į memorialinį pasaulinės reikšmės muziejų – Aušvico koncentracijos stovyklą. Per 1940-1945 m. šiame lageryje buvo įkalinta apie 1,3 mln. žmonių.  Atvykus į liūdną praeitį menančią vietovę, mus „pasveikino“ cinizmu „pagardintas“ užrašas „Arbeit macht Frei“ (vok. Darbas išlaisvina). Lankėmės kančia ir mirtimi alsuojančiose kalėjimo vienutėse, turėjome progos iš arti išvysti dujų kameras, kartuves, sušaudymo sieną, krematoriumą. Nors istorija byloja apie nacių žiaurumą, tačiau buvo naudinga iš naujo išgyventi protu nesuvokiamus faktus. Tarp muziejaus eksponatų buvo ne tik istorinių nuotraukų su myriop pasiųstais vaikais, ranka pildytų dokumentų, tarp kurių didelę dalį užėmė mirtininkų vardai ir pavardės, bet ir asmeninius poreikius tenkinusių kalinių daiktų. Nebuvo paprasta žiūrėti į žaliavą, paruoštą iš anapilin išėjusių moterų plaukų.

    Tą pačią dieną pasiekėme magiškąją Krokuvą. Pasigrožėję plačiomis Vyslos pakrantėmis, aplankėme didingus Vavelio rūmus. Buvo įdomu vaikštinėti takais, kuriais kažkada eidavo net pats Lenkijos karalius Vladislovas Lokietka.

   Apibendrinant, būtų galima vienareikšmiškai teigti, kad išvyka į kaimyninės šalies valstybę buvo naudinga ir įdomi. Prisiminėme sveikos gyvensenos įpročius, pagilinime užsienio kalbų žinias, o svarbiausia – dar labiau sutvirtinome Comenius šeimos bendradarbiavimą. Lenkijos atstovų dėka, tinkamai suplanuoto ekskursijų ir pažintinės veiklos laiko bei organizacijos, praleidome prasmingą veiklos ir aktyvaus poilsio savaitę.

Asta B., bibliotekininkė