Junkimės. Svajokime. Keiskimės
Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija (LMBDA), vadovaudamasi Tarptautinės mokyklų bibliotekų asociacijos (IASL) rekomendacijomis, 2019 m. spalio mėnesį paskelbė Lietuvos mokyklų bibliotekų mėnesiu, kurio tema „Junkimės. Svajokime. Keiskimės“. Prie šios iniciatyvos prisijungė ir Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos biblioteka.
Mokyklų bibliotekų mėnesio renginius šiemet pradėjome diskusija su 4 klasės mokiniais rimta tema – Ar aš saugus internete? Rodos, visi puikiai žinome, kaip elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose: išeidami iš namų rakiname duris, pametę raktus keičiame spyną, apie gaisrą pranešame ugniagesiams, susižeidę kreipiamės į gydytojus, norėdami privatumo užtraukiame užuolaidas. Internete galioja labai panašios taisyklės, tačiau jas žino ne visi. Pasaulinis interneto tinklas – didžiausias pasaulyje tinklas, kuriame visi planetos žmonės turi galimybę jungtis, bendrauti, susipažinti, sužinoti, svajoti, dalinti, keistis… Bet, kad būtume saugūs ir nenukentėtume patys, mūsų draugai ar šeimos nariai, reikia žinoti tam tikras saugumo taisykles. Kalbėjomės, žaidėme, mokėmės tapkite saugaus interneto ekspertais ir dalinomės patarimais su draugais. Aptarėme tokias temas, kaip virtualūs draugai, patyčios internete, socialiniai tinklai, netinkamas turinys, laiko ribojimas, privatumas, priklausomybė nuo interneto. Atlikome žinias įtvirtinančias užduotis, o pamokos pabaigoje testu pasitikrinome, savo saugumo lygį.
Tradicinis dailyraščio konkursas “Džiaugiasi raidelė gražiai parašyta” taip pat įsiliejo į bibliotekų mėnesio renginius. Vaikai prisiminė, kaip taisyklingai rašyti ir jungti raideles. Kartu pasvajojome, kuo būsime užaugę ir kodėl mums svarbu turėti dailią rašyseną. Pasidžiaugėme lavėjančiomis rankelėmis, kai palyginome ankstesnių metų dailyraštį su dabartiniu. Iš kiekvienos klasės komisijos nariai išrinko po tris dailiausiai parašytus darbus, o jų savininkai buvo apdovanoti diplomais. Konkurso pabaigoje visi sutarėme, kad keistis niekada nevėlu ir patobulinti savo rašyseną turime lygiai metus, iki kitų metų spalio.
Kūrybines mėnesio veiklas tęsė 2 ir 3 klasės mokiniai tapę rašytojais, iliustuotojais ir maketuotojais. Naujosios informacinės ir komunikacinės technologijos atlieka vis svarbesnį vaidmenį vaikų kasdienybėje. Pastebime, kad skaitymas užleidžia vietą įvairiems skaitmeniniams užsiėmimams. Norėdami šiuos pokyčius panaudoti teigiamai, kad jie taptų jaunajai kartai nauja skaitymo skatinimo priemone, pakvietėme 2-3 klasių mokinius susipažinti su skaitmenine knyga. Užsiėmimas prasidėjo interaktyviu mokomuoju žaidimu “Knygos kelias”, kurio dėka vaikai ne tik sužinojo, kaip būdavo gaminamos knygos, bet ir galėjo visame knygos gaminimo procese sudalyvauti patys. Veiklą tęsėme susipažindami su šių laikų išradimu – elektronine knyga. Mokiniams buvo pristatyta programa (www.mystorybook.com), kurioje patys galėjo tapti knygų kūrėjais. Kūrybinis procecsas mažuosius rašytojus labai sudomino, knygų rašymas tęsėsi keletą savaičių, pertraukų ir laisvu nuo pamokų metu. Baigtų kūrinių redaktoriais paprašėme tapti ketvirtokus ir padėti mažiesiems draugams ištaisyti gramatines klaidas. Savo parašytas knygas autoriai žada keistis tarpusavyje, dovanoti draugams, mokytojams arba tėveliams.
Kartu su pradinių klasių mokiniais ir mokytojomis, prisijungėme ir prie tarptautinio knygų skirtukų mainų projekto, kuriame turime galimybę keistis savo kurtais darbeliais su bendraamžiais kasmet vis iš kitos šalies. Šiemet mūsų mokyklos šalis partnerė – Portugalija. Vaikų laukė kūrybinė užduotis – sukurti skirtuką, skirtą savo bendraamžiui portugalui “Labas, o aš iš Lietuvos“. Pagaminti skirtukai paštu iškeliavo į Portugaliją, o mes nekantriai laukiame laiško iš savo tolijmųjų draugų.
Šių metų bibliotekų mėnesio tema „Junkimės. Svajokime. Keiskimės“, mums priminė, kad tik išlaisvinę vaizduotę, būdami žingeidūs, aktyvūs ir draugiški galime keistis, tobulėti ir įgyvendinti savo svajones.
Jurgita Karpenkienė, bibliotekininkė